Електронний рецепт на лікарські засоби? Паніка відміняється!

Дата публікації:
Електронний рецепт на лікарські засоби? Паніка відміняється!

З 1 квітня, щоб придбати рецептурний препарат, додається цифровий інструмент — електронний рецепт (е-рецепт). Із цієї дати рецептурні лікарські засоби в аптеці можна придбати за паперовим та за е-рецептом.

NB!!! Враховуючи, що в країні діє воєнний стан, пацієнт може самостійно обрати, який рецепт отримувати — електронний чи паперовий.

По суті нічого нового? Шановні громадяни, зверніть увагу на те, що, починаючи з 1 серпня 2022 р., е-рецепт діяв лише на антибіотики, з 1 листопада — на наркотичні (психотропні) препарати (на всі ліки, які виписуються за формою № 3), а з 1 квітня він діє на всі лікарські засоби, які відпускаються за рецептом.

Давайте з’ясуємо, що таке рецептурні препарати?

Усе дуже просто. Ліки, що відпускаються за рецептом, це і є рецептурні препарати. Тобто в аптеці їх можна придбати лише за рецептом, який пацієнту виписав лікар. Зазвичай ці лікарські засоби застосовують при певних захворюваннях. Їх використання часто потребує ретельного контролю з боку медичного працівника, оскільки може бути пов’язане з потенційними побічними ефектами та взаємодією з іншими препаратами. Важливо приймати ліки, що продаються за рецептом, лише за вказівками лікаря та завжди дотримуватися інструкцій.

NB!!! Список рецептурних лікарських засобів МОЗ України не змінювало.

Чому випускають ліки, які можна придбати лише за рецептом лікаря?

Призначення рецептурних препаратів:

  • необхідне при певних захворюваннях;
  • гарантує безпеку пацієнтів;
  • запобігає неправильному використанню та зловживанню ліками;
  • сприяє відповідальному вживанню наркотичних сполук.

Хто найчастіше приймає ліки, які відпускаються за рецептом?

Частка людей, які застосовують ліки, що відпускаються за рецептом, і кількість рецептів залежать від демографічної групи. Приймання рецептурних препаратів пов’язане з віком, статтю, расовою та етнічною приналежністю, доходом і станом здоров’я. Наприклад, споживання лікарських засобів рецептурної групи зростає з віком. 3/4 людей віком 50–64 років приймають ліки, що відпускаються за рецептом, у порівнянні з 91% осіб віком 80 років і старше. Середня кількість виписаних рецептів також збільшується з віком. Жінки, як правило, частіше, ніж чоловіки, застосовують препарати, що відпускаються за рецептом. Близько 40% чоловіків і 66% жінок віком 18–34 років приймають рецептурні ліки. Витрати на лікарські засоби, що відпускаються за рецептом, є найвищими для людей віком від 65 років. Особливо високими є витрати на ліки для осіб похилого віку.

Як і чому лікарі виписують рецептурні препарати?

Перш ніж призначити рецептурні ліки, лікар зазвичай проводить ретельне медичне обстеження пацієнта, щоб визначити його історію хвороби, поточний стан здоров’я та наявність алергії на препарати або їх взаємодію. Фахівець також може призначити проходження діагностики або лабораторних досліджень, щоб підтвердити діагноз або оцінити ефективність лікування.

Після того, як лікар визначив, що лікарські засоби, які відпускаються за рецептом, будуть ефективними для лікування пацієнта, він виписує паперовий або е-рецепт, який містить назву діючої речовини, дозування, тривалість прийому. Потім хворий бере паперовий рецепт або отримує смс на телефон і йде до аптеки, щоб отримати препарат.

Е-рецепт 2

Змінюємося разом із впровадженням е-рецепта

Деяким пацієнтам, щоб отримати препарат за рецептом, необхідно укласти декларацію із сімейним лікарем. Це не становить проблеми, адже є безліч лікарів загальної практики, до яких можна звернутися та зареєструватися в електронній системі охорони здоров’я.

Приймання ліків за рецептом дозволить знизити поширеність антибіотикорезистентності, передозування наркотичними (психотропними) препаратами, та сприятиме контрольованому лікуванню пацієнтів із захворюваннями серцево-судинної системи.

Стійкість до антибіотиків є глобальною проблемою охорони здоров’я. Самолікування антибактеріальними препаратами широкого спектру сприяє швидкому одужанню, проте наявність подальших бактеріальних захворювань ускладнює лікарю вибір тактики терапії та призначення ефективного антибіотика.

Що стосується терапії при захворюваннях серцево-судинної системи, то часто пацієнти нехтують щоденним прийомом антигіпертензивних ліків та препаратів для розрідження крові, що призводить до виникнення ускладнень (інфаркту, інсульту, тромбоемболій). Застосування лікарських засобів за е-рецептом допоможе хворому своєчасно проходити огляд та діагностику у лікаря, виявляти захворювання на ранніх етапах та підбирати ефективні препарати в індивідуальному порядку.

З усіх правил є винятки

У регіонах, де ведуться активні бойові дії, на тимчасово окупованих територіях провізори/фармацевти можуть відпускати рецептурні ліки без рецепта (окрім психотропних, наркотичних, отруйних та сильнодіючих препаратів, що виписують на рецептурному бланку форми № 3). Також для військової адміністрації, підрозділів Збройних сил України, волонтерських та благодійних організацій є можливість закупівлі рецептурних лікарських засобів для потреб воєнного часу без рецепта.

Спочатку всім страшно, але давайте подивимося, якими ж є переваги е-рецепта?

Якщо людина приймає препарат на постійній основі (тривале лікування, хронічне захворювання), не потрібно кожного разу записуватися на прийом до фахівця, щоб отримати рецепт у паперовому вигляді. Завдяки наявності цифрового інструменту — е-рецепта — пацієнт може отримати рецепт дистанційно. Лікар, який лікує конкретного хворого, повинен вказати в системі його діагноз та перше призначення препарату.

Також дуже важливо, що для паліативного пацієнта ліки може отримати родич за наявності у нього е-рецепта.

Окрім того, в е-рецепті не вказується торгова назва препарату, а лише міжнародна непатентована назва (діюча речовина). Тож, пацієнт зможе за рекомендацією провізора самостійно прийняти рішення щодо конкретного лікарського засобу відповідно до своїх фінансових можливостей.

Зверніть увагу на алгоритм отримання е-рецепта

Для того, щоб отримати рецепт в електронному форматі на рецептурний лікарський засіб, важливо:

  • звернутися до лікаря (із цим лікарем у вас має бути підписана декларація). Також важливо пам’ятати, що рецепт може виписати фахівець державного, комунального та приватного закладу чи лікар — фізична особа — підприємець;
  • для внутрішньо переміщених осіб та людей, які втратили зв’язок з лікарями загальної практики, виписати рецептурний лікарський засіб зможе лікар будь-якої спеціальності (кардіолог, онколог та ін.);
  • у сільській місцевості, віддалених регіонах пацієнт може отримати рецептурний лікарський засіб за паперовим рецептом від фельдшера;
  • під час прийому хворого лікар, якщо це необхідно, реєструє його в електронній системі охорони здоров’я;
  • пацієнт разом з лікарем перевіряють актуальність номера мобільного телефону, яким у цей час користується пацієнт;
  • лікар формує е-рецепт;
  • коли лікар випише е-рецепт, пацієнт отримає смс-повідомлення з номером е-рецепта та кодом його погашення.

Пацієнт може придбати рецептурний препарат в аптеці впродовж 10 днів у разі призначення психотропних препаратів, та всіх ліків, які виписуються на формі № 3, та 30 днів у випадку призначення всіх інших лікарських засобів, які потребують рецепта.

Е-рецепт 3

Як отримати рецептурний препарат в аптеці за е-рецептом?

В аптеці провізору/фармацевту необхідно повідомити реквізити з отриманого смс-повідомлення, а саме номер рецепта та код погашення.

Як людині дізнатися, що для придбання препарату потрібна наявність рецепта?

Усе дуже просто. Для того, щоб дізнатися, чи є препарат рецептурним, необхідно перевірити інструкцію для його застосування. Це можна зробити на сервісах онлайн-аптек або на сайті Державного реєстру лікарських засобів України в розділі «Умови відпуску».

Якщо в інструкції для медичного застосування препарату вказано «За рецептом», це означає, що для отримання цього засобу в аптеці потрібен паперовий або електронний рецепт від лікаря.