Як позбутися похмілля: лікарські засоби та народні методи

Дата публікації:
Як позбутися похмілля: лікарські засоби та народні методи

Що таке похмілля та чому воно з’являється?

Похмілля, або похмільний синдром — це комплекс психофізіологічних порушень, що розвиваються після алкогольного ексцесу (вживання великої кількості алкоголю) (Wiese J.G., 2000).

Основні симптоми похмілля, або похмільного синдрому

Класична форма похмільного синдрому проявляється низкою ознак: погіршенням загального самопочуття, головним болемٔ — цефалгією, стомлюваністю, нудотою, відчуттям сухості в ротовій порожнині, спрагою, відсутністю апетиту та поганим настроєм. Оскільки похмілля пов’язане з вживанням великої кількості алкогольних напоїв, вважається, що похмільний синдром є ознакою надмірного їх споживання (Swift S., Davidson D., 1998). Симптоми похмільного синдрому, коли людині стає погано від спиртного, можуть значно варіювати час від часу.

Також тяжкість симптомів може залежати від виду алкоголю. Деякі алкогольні напої можуть містити велику кількість токсичних домішок (метанол, сивушні масла, вищі спирти, альдегіди), які здатні посилювати тяжкість похмілля. Встановлено, що вживання спиртних напоїв з високим вмістом домішок, наприклад, самогону, супроводжується більш тяжким похміллям, ніж алкоголю з меншою їх кількістю (Rohsenow D.J., Howland J., 2010).

Додатковими патогенетичними механізмами похмільного синдрому є: дегідратація (алкоголь збільшує обсяг сечі, що виділяється), порушення мінерального обміну (зниження рівня кальцію та магнію в плазмі крові) та розвиток алкогольного лактатацидозу й алкогольного кетоацидозу (Verster J.C. et al., 2019).

Слід зазначити, що симптоми похмілля, коли людина погано себе почуває після вживання алкоголю, можуть нагадувати клінічну картину легкого абстинентного синдрому, який є одним з ключових діагностичних критеріїв алкогольної залежності.

Однак, на відміну від похмілля, абстинентний синдром проявляється більш вираженими та різноманітними симптомами, у тому числі неврологічними, на тлі наявного у людини потягу до вживання алкоголю (Prat G. et al., 2009).

Для похмільного синдрому є характерною відсутність потягу до вживання алкогольних напоїв. Окрім того, може виникати відраза до запаху алкоголю, що дозволяє розглядати похмільний синдром як стан після алкогольної інтоксикації.

Разом з тим слід зазначити, що деякі лікарі-наркологи розглядають похмільний синдром як передвісник абстинентного синдрому.

Як позбавитися від похмілля: 3 основні кроки

Часто виникають питання: «Як швидко позбавитися похмілля?», «Як уникнути похмільного синдрому?» або «Як швидко прийти до тями після вживання алкоголю?». Далі буде описано 3 підходи, як позбутися похмілля швидко в домашніх умовах.

Велика кількість рідини чи води. Головною метою терапії при похміллі є: усунення зневоднення, яке викликає виражене виведення натрію із сечею, та відновлення водно-сольового балансу. Для цього рекомендують вживати якнайбільше води, особливо якщо у хворого спостерігається блювання. Отже, зникають симптоми дегідратації та відбувається стимуляція нирок для прискорення виведення з організму продуктів деградації алкоголю.

Позитивний ефект при похмільному синдромі мають харчові продукти та напої, що містять значну кількість ферментів. Це різні розсоли (огірковий, капустяний), різноманітні кисломолочні продукти, хлібний квас, а також соки з високим вмістом лимонної кислоти.

Сон. Якщо похмілля супроводжується підвищеною стомлюваністю та слабкістю, рекомендується відпочивати в положенні лежачи або спати аж до повного зникнення симптомів. Іноді для прискорення обміну речовин показана рухова активність на свіжому повітрі. Разом з тим слід зазначити, що при тахікардії (пульс понад 90–100 уд./хв) чи підвищеному артеріальному тиску (вище 139/89 мм рт. ст.) краще утриматися від цього.

Ліки. Що приймати під час похмілля? При вкрай вираженому похміллі рекомендується спровокувати блювання та промити шлунок великою кількістю води з кухонною сіллю. Для зменшення наслідків інтоксикації слід приймати активоване чорне вугілля, біле вугілля або інші сорбенти, що адсорбують алкоголь, продукти його деградації та шкідливі домішки алкогольних напоїв у шлунку та кишечнику. Їх слід приймати не пізніше ніж за 1 год до прогнозованого прийому їжі або будь-яких лікарських засобів.

Ацетилсаліцилова кислота (так звані таблетки від похмілля) є одним з найпоширеніших лікарських засобів для усунення головного болю при похмільному синдромі.

Застосовують ацетилсаліцилову кислоту після прийому їжі, по 1 таблетці не більше 3 разів на добу, запиваючи великим об’ємом води. Людям з бронхіальною астмою, гастритами та дуоденітами (ерозивними та неерозивними), виразкою шлунка або дванадцятипалої кишки, захворюваннями нирок, а також пацієнтам, які приймають препарати, що сприяють розрідженню крові, прийом ацетилсаліцилової кислоти протипоказаний!

Часто у людей виникає запитання: «Як позбутися нудоти після алкоголю?». У такому разі слід зазначити, що для усунення одного з найчастіших симптомів похмільного синдрому — нудоти — слід застосовувати фармакотерапевтичні препарати, що містять прокінетики (наприклад домперидон, ітоприд, метоклопрамід), або м’ятні таблетки.

Наприклад, домперидон або метоклопрамід приймають по 1–2 таблетки за 30 хв до прийому їжі, але не більше 3 разів на добу.

Пацієнтам із захворюваннями печінки та нирок, виразкою шлунка або дванадцятипалої кишки, епілепсією, глаукомою, а також з підвищеною чутливістю до прокінетиків слід з великою обережністю приймати або зовсім відмовитися від прийому прокінетиків, замінивши їх м’ятними таблетками (Martindale. The Complete Drug Reference, 2014).

Амінокислоту гліцин, що міститься в невеликих кількостях у продуктах харчування, також застосовують при похмільному синдромі для зменшення збудження.

Гліцин приймають по 2 таблетки 1 раз на годину протягом 5 год. Протипоказанням до застосування гліцину є підвищена чутливість до цієї амінокислоти.

Чому за наявності похмільного синдрому не можна вживати алкогольні напої?

У разі усунення похмільного синдрому алкогольними напоями існує досить висока ймовірність виникнення запою (тривале безперервне вживання міцних алкогольних напоїв протягом декількох днів або навіть тижня).

Під час виходу із запою в особи, яка вживала алкоголь упродовж настільки тривалого часу, може виникнути алкогольний делірій (у народі цей стан називають «білою гарячкою»).

Також необхідно зазначити, що постійне усунення похмільного синдрому алкогольними напоями може спровокувати розвиток алкоголізму.

У разі вживання спиртних напоїв при похмільному синдромі спочатку знижується артеріальний тиск, а потім — значно підвищується.

Купірування похмільного синдрому коктейлями, що містять невелику кількість алкоголю та стимулюючих речовин (енергетики), часто викликає тахікардію (прискорене серцебиття).

Як вживати алкоголь, щоб не було похмільного синдрому?

  • За кілька діб до передбачуваного застілля необхідно вживати продукти, що містять йод (морська капуста, морепродукти).
  • Перед святом слід добре виспатися, а також необхідно прийняти аскорбінову кислоту (вітамін С) та вітаміни групи В, особливо тіамін (вітамін В1).
  • За кілька годин до передбачуваного вживання алкогольних напоїв слід прийняти всередину кілька капсул гепатопротекторів — лікарських засобів, що містять або есенціальні фосфоліпіди, або силімарин, або амінокислоту адеметіонін. Зазначені препарати покращують роботу печінки, тим самим прискорюючи процес метаболізму алкоголю.
  • За 2 год до передбачуваного застілля необхідно прийняти жовчогінний засіб. Цей засіб протипоказаний особам із жовчнокам’яною хворобою або хронічним панкреатитом.
  • За 1 год до застілля слід випити препарати, які містять у своєму складі ферменти підшлункової залози.
  • Не вживайте алкогольні напої натще, оскільки алкоголь дуже швидко всмоктується у шлунку та верхніх відділах дванадцятипалої кишки, викликаючи вкрай швидке сп’яніння. І тут тяжке похмілля гарантовано.
  • Вживайте за можливості менше алкоголю. Віддавайте перевагу якісним алкогольним напоям, що містять мінімальну кількість токсичних домішок (сивушних масел, неетилових спиртів, альдегідів) та штучних барвників.
  • Слід споживати алкогольні напої в спокійній обстановці, не поспішаючи. Організм людини в середньому здатний метаболізувати 10–50 мл алкогольного напою, що містить 40 об’ємних відсотків етилового спирту (чарка горілки, коньяку, віскі або келих вина, келих пива). Перерва між прийомами цих доз алкоголю має бути не менше ніж 20 хв.
  • Необхідно добре закушувати у разі вживанні алкогольних напоїв. Перевагу слід надавати маслянистим негострим продуктам, овочам. Продукти з високим вмістом жирів уповільнюють всмоктування спиртних напоїв у травному тракті, тому в ньому абсорбується тільки частина алкоголю, що надійшла до організму. Водночас слід зазначити, що не потрібно переїдати, а також вживати велику кількість мучного та солодкого, оскільки це впливає на роботу печінки.
  • Не можна змішувати два та більше різних алкогольних напоїв, оскільки можливе посилення їх токсичної дії. Найбільш несприятливими комбінаціями є: горілка з портвейном, горілка з пивом та ін.
  • Вживати алкогольні коктейлі слід у мінімальних кількостях.
  • Не варто курити після вживання алкогольних напоїв.
  • Потрібно більше рухатися, частіше виходити на свіже повітря, завдяки цьому посилюються та прискорюються метаболізм та виведення етанолу і продуктів його деградації з організму.

Висновок

Виходячи з вищевикладеного, слід зазначити, що не вживати алкоголь — це єдиний універсальний спосіб профілактики похмільного синдрому. Застосування інших фармакотерапевтичних (прийом лікарських засобів, у тому числі найефективніших таблеток від похмілля) або нефармакотерапевтичних методів (тривалий сон) є індивідуальним, оскільки метаболізм етанолу в організмі різних людей також відбувається по-різному.