Як обрати антигістамінний засіб для дорослих та дітей?

Дата публікації:
Як обрати антигістамінний засіб для дорослих та дітей?

 

Перші симптоми алергії

Алергія, або алергічна реакціяце реакція підвищеної чутливості (гіперчутливості) сенсибілізованого організму людини у відповідь на повторний контакт з алергеном — високомолекулярною речовиною, найчастіше білкової природи, або гаптеном — речовиною з низькою молекулярною масою, що, зв’язуючись з альбуміном, одним з основних білків плазми крові, набуває властивостей алергена.

У разі первинного контакту з алергеном або гаптеном, коли відбувається сенсибілізація (ознайомлення імунної системи людини з алергеном або гаптеном, зв’язаним з альбуміном), симптоми алергії відсутні.

Одним з основних медіаторів, що забезпечують розвиток алергії, є гістамін.

До цього часу було відкрито 4 види гістамінових рецепторів: Н1, Н2, Н3 та Н4, але для виникнення симптомів алергічної реакції та бронхіальної астми мають важливе значення тільки Н1-гістамінові рецептори.

Гістамін — це амін, що синтезується з амінокислоти гістидину базофілами, гладкими клітинами, тромбоцитами, ентерохромафінними клітинами та гістамінергічними нейронами, він відповідальний за широкий спектр різних реакцій та функцій в організмі людини.

Більшість важливих ефектів гістаміну при алергії та бронхіальній астмі опосередковується через H1-гістамінові рецептори. До них належать скорочення гладких м’язів, підвищення проникності судин, підвищена продукція слизу, свербіж, вироблення простагландинів, тахікардія, активація вагальних рефлексів та підвищення рівня циклічного гуанозинмонофосфату (цГМФ).

Ефекти, що опосередковані поєднаною стимуляцією H1/H2-гістамінових рецепторів, проявляються симптомами, спричиненими вазодилатацією: артеріальною гіпотензією (зниження артеріального тиску), гіперемією (почервонінням) шкіри, головним болем та тахікардією.

 

Які є види алергії?

Є 4 типи алергічних реакцій, які позначають римськими цифрами від І до ІV.

Алергічна реакція типу (негайного типу, або анафілактична). Алергічні реакції I типу розвиваються після дії алергену у раніше сенсибілізованої особи, у якої первинний контакт з алергеном або зв’язаним з альбуміном гаптеном спровокував продукцію специфічних антитіл, в основному імуноглобуліну Е (IgE), що зв’язуються з поверхнею гладких клітин та базофілів.

У разі повторного контакту алерген, який далі формує сильний зв’язок з антитілом (IgE), розташованим на поверхні гладких клітин та базофілів, викликає їх дегрануляцію та вивільнення медіаторів запалення: гістаміну, лейкотрієнів, тромбоцитактивувального фактору, простагландинів та ін.

До алергічних реакцій І типу належать: анафілактичний шок, ангіоневротичний набряк (набряк Квінке), алергічний кон’юнктивіт, алергічний риніт, кропив’янка.

Слід зазначити, що, незважаючи на гострий та часто нетривалий перебіг зазначених алергічних реакцій, досить часто спостерігається пізня фаза алергічної реакції І типу, для якої є характерним досить тривалий перебіг із залученням шкіри та трахеобронхіального дерева.

Алергічна реакція II типу (цитотоксична). Алергічні реакції II типу викликають взаємодію антитіл, що циркулюють, в основному IgG та імуноглобуліну M (IgM), з антигенами, розташованими на поверхні певних клітин або тканин. Ця взаємодія викликає активацію білків системи комплементу, які беруть участь в імунній (захисній) відповіді організму, а також фагоцитарних клітин, що знищують чужорідні клітини шляхом фагоцитозу, та клітин-кілерів, що, у свою чергу, викликає ушкодження та лізис клітин та/або тканин.

До алергічних реакцій ІІ типу належать реакції, що виникають під час переливання крові, а також лікарська алергія.

Алергічна реакція III типу (імунокомплексна) виникає внаслідок взаємодії фіксованих на тканинах або клітинах антигенів та антигенів, що циркулюють у кровотоку, з антитілами, які циркулюють у кровотоку, в основному IgG та IgM, що викликає утворення імунних комплексів.

Імунні комплекси викликають різні запальні процеси, що включають активацію білків системи комплементу, вивільнення медіаторів запалення з гладких клітин та базофілів, а також агрегацію тромбоцитів. До алергічних реакцій III типу належить, наприклад, сироваткова хвороба.

Алергічна реакція IV типу (уповільненого типу) виникає внаслідок взаємодії антигену з раніше сенсибілізованими Т-лімфоцитами. Т-лімфоцити виділяють лімфокіни, що викликають запалення.

Алергічні реакції IV типу зазвичай виникають не менше ніж через 24 год після контакту з алергеном. До алергічних реакцій IV типу належать, наприклад, реакція організму на введений туберкулін (внутрішньошкірна проба Манту) або контактний дерматит.

Окрім справжніх алергічних реакцій зазначених чотирьох типів, виокремлюють ще й анафілактоїдні реакції.

Для анафілактоїдної (псевдоалергічної) реакції є характерним наявність симптомів, подібних до ознак алергічної реакції І типу. В її основі лежить остаточно не встановлений неімунний механізм прямого вивільнення гістаміну. У такому разі процес сенсибілізації алергеном або зв’язаним з альбуміном гаптеном відсутній.

 

Препарати, що застосовуються при алергії

Протиалергічні препаратице лікарські засоби — представники наступних фармакотерапевтичних груп: антигістамінні препарати (блокатори Н1-гістамінових рецепторів) та кромони.

Дія зазначених препаратів, що застосовуються при алергії, включаючи протиалергічні таблетки та інші засоби, спрямована на усунення симптомів алергічних реакцій, що виникають після сенсибілізації організму різними антигенами та повторного контакту організму з ними.

 

Антигістамінні засоби: як вони працюють? Механізм дії

Антигістамінні засоби — це основна фармакотерапевтична група лікарських засобів, що застосовуються при алергії.

Їх дія спрямована на блокаду Н1-гістамінових рецепторів. Відповідно, антигістамінні засоби, що блокують Н1-гістамінові рецептори, зменшують вираженість або усувають симптоми алергії, перераховані вище.

 

Антигістамінні препарати 1-го покоління

Хімічний клас Лікарські засоби
Алкіламіни Бромфенірамін, дексхлорфенірамін, диметинден, трипролідин, фенірамін, хлорфенірамін
Піперазини Буклізин, гідроксизин, меклізин, оксатомід, циклізин
Піперидини Азатадин, дифенілпіралін, кетотифен, ципрогептадин
Фенотіазини Метділазин, прометазин
Етаноламіни Дименгідринат, дифенгідрамін, доксиламін, карбіноксамін, клемастин, фенілтолоксамін
Етилендіаміни Антазолін, піриламін, трипеленамін
Інші Доксепін

 

Особливістю антигістамінних засобів 1-го покоління є їх здатність проникати в головний мозок через гематоенцефалічний бар’єр, і таким чином викликати сонливість. Тому водіям будь-яких транспортних засобів, а також особам, робота яких потребує особливої уважності, точності та дотримання заходів техніки безпеки, слід приймати антигістамінні засоби 2-го та 3-го поколінь.

 

Антигістамінні препарати 2-го покоління

Хімічний клас Лікарські засоби
Алкіламіни Акривастин
Піперазини Цетиризин
Піперидини Алкафтадин, бепотастин, біластин, левокабастин, лоратадин, мізоластин, рупатадин, ебастин
Інші Азеластин, олапатадин, емедастин, епінастин

 

Два представники хімічного класу піперидинів II генерації — астемізол та терфенадин (у таблиці не вказані) у 90-х роках XX ст. було заборонено до застосування на практиці, оскільки у них виявлено серйозні побічні ефекти.

Антигістамінні препарати 3-го покоління

Хімічний клас Лікарські засоби
Піперазини Левоцетиризин
Піперидини Дезлоратадин, фексофенадин

 

У медичних статтях, що стосуються алергії та лікування антигістамінними препаратами, зазвичай виділяють два покоління цих фармакотерапевтичних засобів.

Водночас слід зазначити, що зустрічається в медичній літературі й розподіл антигістамінних препаратів на 3 покоління, оскільки 3-тє покоління цих фармакотерапевтичних засобів (антигістамінні препарати нового покоління) — активні метаболіти антигістамінних засобів 2-го покоління.

Також слід зазначити, що антигістамінні препарати 3-го покоління мають тривалу (протягом 24 год та більше) дію.

Кромони: як вони працюють? Механізм дії

Кромони, або стабілізатори мембран гладких клітинце група протиалергічних препаратів, похідних кромогліциєвої кислоти, представниками якої є кромоглікат натрію та недокроміл натрію.

Дослідження механізму дії кромонів продемонстрували, що вони блокують дегрануляцію гладких клітин й, отже, вивільнення медіаторів запалення, яке спричинене різними стимулами, включаючи IgE — імуноглобулін (антитіло), що відіграє одну з ключових ролей у розвитку алергічних реакцій та бронхіальної астми.

Також кромони можуть впливати на інші механізми запального процесу, включаючи пригнічення вивільнення гладкими клітинами ейкозаноїдів та цитокінів.

Окрім того, кромони пригнічують міграцію лейкоцитів. Медіатори, що виділяються гладкими клітинами, активують молекули адгезії, тим самим викликаючи міграцію лейкоцитів у вогнище запалення. Інгібуванням вивільнення медіаторів з гладких клітин можна пояснити вплив кромонів на міграцію лейкоцитів. Натомість є дані, що ці препарати впливають безпосередньо на лейкоцити.

 

Як правильно вибрати препарат від алергії?

Для вагітних. Американський коледж акушерства та гінекології (The American College of Obstetricians and Gynecologists — ACOG) та Американський коледж алергії, астми та імунології (The American College of Allergy, Asthma and Immunology — ACAAI) рекомендують хлорфенірамін та трипеленамін як препарати від алергії у період вагітності (Callaghan M.L., 2000). Згідно з їх рекомендаціями, також можливим є призначення цетиризину та лоратадину після I триместру у пацієнток з непереносимістю або відсутністю реакції на лікування у вигляді зменшення вираженості симптомів алергії при прийомі максимальних доз хлорфеніраміну або трипеленаміну (Callaghan M.L., 2000).

В опублікованому в 2001 р. посібнику «Алергічний риніт та його вплив на астму» (Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma — ARIA) було узагальнено, що антигістамінні препарати 1-го покоління мають загальне несприятливе співвідношення ризик/користь, навіть у невагітних, через їх незадовільну селективність, наявність седативного та антихолінергічних ефектів.

Згідно з посібником ARIA рекомендується, якщо це можливо, антигістамінні препарати 1-го покоління не призначати.

 

Для дітей. Препарати від алергії часто застосовують для лікування дітей та підлітків з різними алергічними захворюваннями. Ефективність антигістамінних препаратів 2-го та 3-го поколінь є добре вивченою, та їм слід надавати перевагу у разі алергії, оскільки вони не проникають через гематоенцефалічний бар’єр та не викликають сонливості, спричиняють значно меншу кількість побічних ефектів. Ці факти необхідно враховувати у разі вибору препарату від алергії для дітей та підлітків. Вибір конкретного препарату в тій чи іншій формі випуску має бути суворо індивідуалізованим, з урахуванням клінічних та фармакологічних особливостей кожного пацієнта.

 

Антигістамінні препарати при ГРВІ

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) часто супроводжуються ринітом (запаленням слизової оболонки порожнини носа) та рясним виділенням носового слизу (ринореєю).

Для зниження інтенсивності цих симптомів застосовують антигістамінні препарати 1-го покоління, оскільки ці фармакотерапевтичні засоби, окрім блокади Н1-гістамінових рецепторів, мають антихолінергічну дію, завдяки якій вони підсушують слизову оболонку порожнини носа та зменшують набряк.

Висновок

Враховуючи вищевикладене, слід зробити висновок, що вибір найкращих ліків від алергії є досить складним завданням. Тому, обираючи конкретний протиалергічний препарат, необхідно проконсультуватися з лікарем або кваліфікованим провізором, які допоможуть пацієнту з персоналізованим вибором конкретного антиалергічного засобу, виходячи з особливостей цього хворого.