Той, хто одного разу зіткнувся з алергією, прагне швидше випити чарівну таблетку та забути про неприємні симптоми. А якщо ситуація повторюється і часто, то без візиту до фахівця не обійтися. Але якщо один лікар скаже пацієнтові, що потрібно здавати проби на алергени, то інший порадить звернути увагу на емоційний стан та звернутися до психотерапевта. І це не дивно, адже алергія буває не лише заснованою на дії алергенів (пилки рослин, вовни тварин, продуктів харчування, лікарських засобів), а й пов’язаної із психосоматичними причинами.
Ставлення вчених до алергії
Медики у питанні алергії діляться на два табори. Представники класичної медицини стверджують, що це імунологічна хвороба, що виникає за порушення регуляції імунної відповіді. Психотерапевти та психологи вважають, що алергічні прояви виникають на тлі стресів, фобій та психічних травм. Тому алергія з психосоматики передбачає недугу, коли задіяні і тіло, і психіка. Крилатою фразою «всі хвороби від нервів» цілком можна пояснити і причину алергічних реакцій у дорослих та дітей.
Алергія та психосоматика: тісний взаємозв’язок
Сучасні вчені підтримують теорію у тому, що психічні проблеми негативно позначаються фізичному стані людини. Згідно з психосоматикою, алергія виникає у тих людей, які незадоволені обставинами свого життя, відчайдушно щось у ньому не приймають, відмовляються приймати ситуацію, протестують проти несправедливості, але не можуть через різні причини висловити відкритий протест.
Якщо людина не любить свою роботу, але змушена нею займатися, терпить якісь життєві обставини, не відчуває себе потрібною, не може виконати свою мрію, то постійно відчуває стрес, тривогу, емоційне придушення. В результаті ворогом сприймається не якась людина, а продукт харчування, пилок, шерсть тварин, тобто все те, що багатьма сприймається як цілком нешкідливі для здоров’я речі. Все це може викликати запальні реакції в органі зору та носоглотці, набряки, висипання та почервоніння на шкірі. Наприклад, людина зіткнеться з алергією на руках – психосоматика не змусить на себе довго чекати, якщо є невирішені психологічні проблеми.
Стрес – спусковий гачок для алергії
Психосоматика алергії сьогодні пояснюється теорією стресу. Відповідно до неї недуга є реакцію організму на психологічні навантаження, що виникають при зміні звичного способу життя і в результаті трагічних подій.
Внаслідок впливу стресових ситуацій змінюються параметри функціонування нервової, імунної, ендокринної, серцево-судинної систем. Почуття страху, провини, переляку, ревнощів, люті можуть не тільки вперше викликати алергічний прояв, але й ввести існуючу недугу у фазу загострення. Відомі випадки розвитку гострих алергічних проявів на харчові продукти та пилки після пошкодження головного мозку.
Психосоматика алергії у дітей
Сучасні вчені стверджують про зв’язок між алергією у дитини та психосоматикою, посилаючись на випадок 1940-х років. Тоді медики виявили, що у пацієнтів, які страждають на алергії, можуть виникати напади. Лікарі спеціально проводили експеримент, піддаючи випробуваного впливу рослини золотарника, не повідомляючи при цьому людині, що рослина штучна. В результаті людина починала чхати, у неї з’являлася закладеність носа, нежить. Але лише пацієнт дізнавався, що рослина не справжня, то симптоми алергії швидко зникали. Тому лікарі зробили висновок, що розум відіграє неабияку роль в алергічних проявах.
Дитяча психосоматика алергії може бути пов’язана з такими причинами:
- придушення агресивних та гнівних емоцій;
- тяжка психологічна травма;
- підвищена знервованість;
- депресивні стани;
- занепокоєння та страх;
- страх приймати самостійні рішення;
- двозначність життєвих принципів.
Якщо розглядати, наприклад, дитячу алергію на обличчі, психосоматика тут обов’язково пов’язує тілесне та душевне. Несприятлива психологічна обстановка може призвести до того, що здорова дитина почне раптом страждати на алергійну реакцію, збентежуючи батьків висипом, нежиттю, чханням.
Деякі діти швидко і успішно справляються зі стресом, різні сімейні сварки та негаразди можуть пройти повз них, не відкладаючи негативного відбитка на здоров’я. Але є й інші діти, які на найменше потрясіння реагують гостро. І якщо у дитини раптом виникла алергія, то батькам важливо звернутися за допомогою не лише до імунолога, а й до психотерапевта.
Також не можна забувати і про генетичну схильність до хвороб. Алергія цілком може передаватися у спадок від батьків до дітей. Але й тут має місце психосоматична причина – батьки так бояться, що у дітей буде така ж хвороба, що страхи та хвилювання передаються підростаючому поколінню, а разом з ними виникає ризик стресів та проявів алергії.
Особливості діагностики та лікування психосоматичної алергії
Медики стверджують, що виникнення алергії не пояснюється лише емоційними причинами. Відіграє роль та вплив алергенів, які виступають тригером для виникнення неприємної хвороби. Тому для правильної терапії важливо забезпечити як психологічний, і соматичний підхід.
Якщо людина страждає, наприклад, алергією на сонце, психосоматика визначається:
- збиранням анамнезу;
- вивчення історії хвороби;
- отриманням відомостей про життєву ситуацію, емоційні фактори;
- хронологічною послідовністю симптомів;
- оцінкою руйнівного впливу емоційних конфліктів, з якими людина неспроможна впоратися.
Обов’язково проводиться соматичне дослідження, без якого неможливо призначити медикаментозне лікування. Тільки комплексний підхід до діагностики та лікування алергії допоможе впоратися з проблемою.
Щоб повністю зцілитися, людина має обов’язково відвідати психотерапевта чи психолога, щоб вирішити емоційні проблеми. З психологічної точки зору важливо усвідомити проблему, вирішити її в собі, остаточно пережити і відпустити. Тільки в цьому випадку недуга буде переможена і більше не повернеться.