Які препарати допоможуть швидше вилікувати запальні процеси у носоглотці? В аптеках представлений широкий асортимент різноманітних ліків, що ускладнює вибір. У якому випадку застосовувати протизапальні краплі в ніс, а коли краще використовувати судинозвужувальні спреї? Коли потрібні масляні краплі у ніс? За яких захворювань ефективними будуть краплі для носа з антибіотиком? Наші медичні експерти підготували для вас корисні поради щодо вибору найефективніших засобів для носа.
Розбиратися у всьому різноманітті препаратів необхідно, щоб правильно вибрати ефективний медикамент, і при цьому не зашкодити організму.
Причини риніту
Причинами нежитю (риніту) можуть бути:
- переохолодження організму;
- вірусні інфекції;
- діяльність хвороботворних мікроорганізмів;
- алергени;
- коронавірусна хвороба (COVID-19);
- надмірне застосування судинозвужувальних препаратів, що викликало звикання до них;
- васкуліт (захворювання, що обмежує приплив крові до тканин організму);
- пересушене повітря;
- гормональні зміни;
- несприятлива екологічна обстановка;
- період вагітності;
- сигаретний дим.
Щоб не допустити серйозних ускладнень внаслідок нежитю, необхідно знати, як його позбутися.
Класифікація риніту
Розглянемо підрозділ риніту характером протікання:
- Гострий. Може мати інфекційну природу, коли віруси або бактерії викликають запальний процес слизової оболонки носа, що призводить до утруднення дихання, а також неінфекційну, причина якого – порушення регуляції тонусу у дрібних судинах.
Гострий риніт характеризується трьома фазами:
- суха, тривалістю від 2-х до 48-ї години;
- серозні виділення, що тривають від 2 до 4 днів;
- виділення гною – після 4-го дня хвороби.
- Хронічний. Характеризується тривалою закладеністю носа. Хронічний перебіг риніту може спричинити неправильне лікування гострого риніту, тривалу присутність патогенних мікроорганізмів, порушення кровообігу в судинах слизової оболонки. При такому вигляді риніту спостерігається періодична закладеність носа та виділення слизу із порожнини носа.
Внаслідок появи риніту:
- алергічний — викликаний різними видами алергенів;
- інфекційний, спровокований вірусами та бактеріями.
- змішаний.
Визначивши причину, що спричинила запалення та вид нежитю, можна підібрати певний препарат, що діє на конкретного збудника захворювання (вірусного/бактеріального).
Перед застосуванням лікарських засобів необхідно детально вивчити інструкцію, уважно читаючи розділ із протипоказаннями та побічними ефектами. У разі алергічних реакцій на будь-який компонент препарату слід відмовитись від його застосування.
Якими препаратами лікувати риніт?
Головним напрямом у боротьбі з ринітом є усунення патогенних мікроорганізмів, що призвели до запального процесу. Існує кілька категорій препаратів, які мають лікувальний ефект при конкретному вигляді риніту.
Краплі та спреї в ніс із судинозвужувальним ефектом
Оскільки риніту супроводжує набряк слизової оболонки носа — зняти його допоможуть судинозвужувальні краплі або спреї в ніс. Їх ефект обумовлений звуженням судин, розташованих у слизовій оболонці носа, що зменшує приплив крові та набряк.
Такі засоби тимчасово видаляють лише симптоми, полегшуючи дихання носом, але не усувають причини нежиті. Також знижується виділення слизу із пазух носа, висушується носова оболонка.
Кращі судинозвужувальні спреї для носа:
- Нокспрей
- Назалонг
- Лазорін
- Еквазолін
- Назівін.
Кращі краплі для носа з подібним ефектом:
- Нафтізін
- Фармазолін
- Отрівін
- Тизін Ксіло.
Увага! Не допускається безперервне застосування деконгестантів (судинозвужувальних) крапель і спреїв більше семи днів поспіль, що викликає звикання та атрофію слизової оболонки носа, а також набряк носа набуває хронічного характеру.
Антибактеріальні назальні засоби
Препарати цього виду ефективні лише тому випадку, коли причиною риніту стали бактерії.
Краплі в ніс з антибіотиком повинні призначатися виключно лікарем, тому ми не включатимемо їх у поданий нижче список. Варто відзначити, що застосування крапель у ніс з антибіотиком виправдане лише у поєднанні з краплями в очі, при гнійному їх запаленні, або з краплями у вуха при гнійному отіті, щоб досягалася достатня концентрація ліків у слизових оболонках. Оскільки при закопуванні в ніс краплі потрапляють у шлунок – на слизових залишається мінімальна концентрація діючої речовини. Антибіотик у разі може лише нашкодити організму.
Для усунення запалення, спричиненого бактеріями, ефективні такі засоби:
- Ізофра – антибактеріальний спрей для носа.
- Полідекса – комбінований препарат у формі спрею, що має сильний антибактеріальний ефект, протинабряковий ефект і має м’яку судинозвужувальну дію.
- Бактробан – антибактеріальна мазь місцевого застосування.
Противірусні назальні препарати
Противірусні назальні препарати знищують віруси, що викликали риніт, перешкоджають їх просуванню в нижні відділи дихальних шляхів, запобігають їхньому інфікуванню. У тому випадку, коли запальний процес у носовій порожнині викликаний бактеріями чи алергенами – вони жодного ефекту не матимуть.
Добре зарекомендували себе такі противірусні назальні препарати:
- Авіруспрей
- Лаферобіон
- Назоферон
Засоби для носа на основі морської солі
Також необхідно вимивати віруси із носових пазух за допомогою препаратів на основі морської солі. Ізотонічні засоби — зволожують слизову оболонку при риніті, гіпертонічні — знімають набряк і прибирають слиз. Різниця лише на рівні концентрації морської солі у складі.
Ефективними препаратами є:
- Аква Маріс
- Хьюмер
- Лісобакт Ріно
- Марімер
- Апіколд пропо або Апіколд мінт.
Краплі в ніс та спреї на олійній основі
Масляні краплі для носа та спреї не сушать слизову оболонку носа, завдяки включенню до їх складу ефірних олій з різних рослин (сосни, кунжуту, алое, прополісу, евкаліпта). Це найбезпечніші натуральні засоби для лікування риніту. Однак рослинні компоненти також можуть викликати алергію, тому важливо детально вивчити інструкцію, перш ніж застосовувати будь-який препарат.
Краплі, що користуються попитом, і спреї в ніс на олійній основі:
- Піносол
- Піновіт
- Сезорін кунжутний
- Неонокс Форте
Колоїдні препарати на базі срібла
Краплі, розчини, спреї на основі срібла – сучасні медикаменти, які мають антигрибкову, антибактеріальну та противірусну дію.
Краплі в ніс із сріблом:
- Протаргол
- Дефлю Сільвер.
Протизапальні краплі в ніс (глюкокортикостероїди)
При лікуванні риніту, викликаного алергенами, застосовують протизапальні назальні препарати, що мають і протиалергічну дію.
Найбільш ефективні серед них:
- Назонекс
- Аваміс
- Форінекс
- Назофан.
Важливо! Починати застосування назальних препаратів з урахуванням стероїдних гормонів необхідно протягом місяця на початок сезону цвітіння рослин, пилок яких викликає алергічний риніт.
Якщо у вас з’явився риніт – зверніться до хорошого фахівця, який встановить його причини та призначить правильне лікування. Самолікуванням можна нашкодити своєму організму.