Що робити при харчовому отруєнні? Лікування та перші дії, які допомагають

Дата публікації:
Що робити при харчовому отруєнні? Лікування та перші дії, які допомагають

Навіть людина, яка ретельно контролює терміни придатності продуктів, може зіткнутися з харчовим отруєнням. Все тому, що винуватцем отруєння не завжди може бути зіпсоване м’ясо чи молоко. У деяких продуктах харчування можуть розвиватися бактерії, які при неправильному приготуванні їжі розмножуються, подразнювати слизову оболонку кишечника, виділяти токсини і навіть викликати ураження інших органів. При отруєнні важливо негайно вжити заходів, щоб полегшити свій стан і запобігти серйозним ускладненням. У цьому допоможуть як правильні дії, і певні ліки від отруєння.

Чим можна отруїтися

Найчастіше харчове отруєння пов’язане з вживанням неякісної їжі. Їжа може бути зіпсованою, зараженою бактеріями та вірусами, що містить токсини. Не менш часто люди труяться грибами та рослинами. Високий ризик отруєння мають продукти тваринного походження – риба, ковбаси, м’ясо, молоко, молочна продукція.

Інфекційні харчові отруєння пов’язані з:

  • кишковою паличкою;
  • золотистим стафілококом;
  • ентерококами;
  • сальмонельозом;
  • дизентерією.

Продукти можуть заразитися небезпечними бактеріями внаслідок порушення термінів зберігання, недостатньої термообробки, пошкодження упаковки, недотримання правил гігієни під час приготування, наявності доступу до продуктів комах.

Як розпізнати харчове отруєння

Перші ознаки отруєння можуть з’явитися через 30 хвилин, так і через добу від прийому їжі. Це залежить від виду та дози токсину, а також від стану імунної системи людини. Характерними симптомами харчового отруєння є:

  • нудота та блювання;
  • болі та відчуття тяжкості в животі;
  • часті рідкі випорожнень ;
  • блідість шкіри;
  • почастішання серцебиття;
  • зниження артеріального тиску;
  • загальне нездужання;
  • підвищення температури;
  • іноді судоми та непритомний стан.

У важких випадках можлива сильна м’язова слабкість, зниження гостроти зору, рясне виділення слини, порушення роботи головного мозку аж до марення та галюцинацій.

Яка перша допомога: що робити при харчовому отруєнні

З харчовим отруєнням легкого ступеня можна впоратися самостійно в домашніх умовах. Як тільки виникли ознаки, що вказують на харчове отруєння, важливо вжити таких дій:

  1. Очистити шлунок від вмісту. Промивання шлунка необхідно, щоб очистити організм від бактерій, вірусів та токсинів. Потрібно випити багато чистої води, після чого натиснути на корінь язика, викликаючи блювоту. Робити це потрібно доти, доки зі шлунка не почне виходити чиста, без залишків їжі, вода.
  2. Вивести токсини і не дати їм надійти в кров. Чим раніше прийняти сорбенти при отруєнні, тим швидше покращає самопочуття.
  3. Викликати випорожнення, якщо організм сам не запустив цей варіант очищення. Щоб якнайшвидше очистити організм від токсинів, слід прийняти сольовий препарат проносної дії.
  4. Відновити водно-сольовий баланс. При блювоті та діареї організм втрачає багато рідини та солей, необхідних для повноцінного функціонування. Відновити їх допомагають регідранти – препарати від отруєння, у складі яких є солі натрію та калію.
  5. Пити більше води. Під час отруєння слід відмовитися від їжі та пити більше чистої води. Спочатку потрібно вживати рідину невеликими порціями, особливо якщо ще нудить. Важливо не допустити найнебезпечнішого стану при отруєнні – зневоднення.

Після отруєння слід обмежити фізичну активність, розумові та емоційні навантаження. Краще полежати і навіть поспати кілька годин. Після того, як пройшло блювання, краще не їсти кілька годин. А потім почати приймати їжу поступово, невеликими порціями, починаючи з легкої їжі (відварений рис, крекери, сушіння, сухарики).

Які застосовувати таблетки від отруєння та блювання

Насамперед таблетки при інфекційному отруєнні – це сорбенти, які «притягують» токсини і сприяють їх виведенню з організму природним шляхом. Можна після промивання шлунка використовувати такі адсорбуючі препарати при отруєнні:

Якщо в животі сильні болі, допустиме застосування спазмолітиків – Но-Шпи та Спазмолгону. За сильної діареї на допомогу прийде Смекта. При харчовому отруєнні важливо використовувати як від отруєння ліки, а й препарат, який відновлює водно-сольовий баланс. Для поповнення нестачі солей натрію та калію використовується Регідрон або Реосолан.

Лікар може призначити таблетки від отруєння, спричиненого інфекцією. Наприклад, ніфуроксазид – досить ефективний препарат, особливо при гострій діареї. Також зупинити діарею допоможуть Імодіум і Лоперамід, але самостійно призначати ці лікарські засоби ні в якому разі не можна. Організму потрібно очиститися від токсинів, а зупинка діареї може бути небезпечною для здоров’я. Ці ліки застосовуються лише за призначенням лікаря.

Коли ознаки інтоксикації зникнуть, важливо допомогти шлунково-кишковому тракту та мікрофлорі відновитися. З цим добре справляються Лінекс, Пробіз, Ентерожермін.

Коли без лікаря не обійтися

Якщо людина отруїлася грибами, має серйозні ознаки інтоксикації у вигляді високої температури тіла, безперервної блювоти і діареї, судом, то навряд чи можна просто обійтися прийомом ліків від отруєння. Обов’язково потрібно викликати швидку допомогу, якщо:

  • харчове отруєння у маленької дитини, людини похилого віку або вагітної жінки;
  • при домашньому лікуванні людині не стає краще протягом 3-х днів при прийомі різних ліків від отруєння;
  • ознаки інтоксикації нагадують себе протягом тижня після отруєння.

При отруєнні їжею, зараженою, наприклад, бацилами ботулізму, можливі симптоми, характерні для звичайних отруєнь неякісною їжею. Але через добу з’являються ознаки тяжкого ураження центральної нервової системи – двоїння в очах, опущення верхньої повіки. Також виникає здуття живота, затримка сечі. При таких випадках важливо не тільки промити шлунок, а й ввести спеціальну сироватку, що можливо лише у стаціонарі.

Щоб не отруїтися, слід правильно готувати їжу та не вживати неякісні або прострочені продукти. Але навіть якщо вам довелося зіткнутися з харчовим отруєнням, пам’ятайте, що при складних випадках не можна зволікати — важливо своєчасно звернутися до лікаря або викликати швидку допомогу.