Антибіотики та алкоголь: наслідки спільного прийому

Дата публікації:
Антибіотики та алкоголь: наслідки спільного прийому

Вплив алкоголю на організм

Надмірне вживання алкоголю — продукції, основою якого є етанол (етиловий спирт), безумовно, шкідливе для організму. Тому і без вживання антибіотиків у житті варто розумно контролювати кількість та частоту споживання алкогольних напоїв. 90% етанолу розщеплюється в організмі, решта виходить із сечею і потім.

Етанол знижує в’язкість мембранних ліпідів клітин, знижує сприйнятливість до важливих медіаторів. Шлунок намагається боротися з цим нівеліровавши етанол за допомогою слизової оболонки, що виробляє активно слиз великої кількості, ніж зазвичай. Що подразнює слизову оболонку, уповільнює всмоктування алкоголю, уповільнює засвоєння лікарських препаратів.

Вплив антибіотиків на організм

Дані ліки на знищення або придушення росту бактерій, як шкідливих, так і корисних. Страждає апарат клітинного синтезу, через що бактерії не можуть вибудовувати захисні пептидні стінки; ДНК-гіраза, що зупиняє реплікацію генетичної інформації з розмноженням патогенних мікроорганізмів, є апаратом біосинтезу білка, без якого бактерії вмирають.

Навіть при нових розробках фармакологів у виборчій атаці ліків зі зменшенням шкоди організму антибіотки все ще порушують баланс мікрофлори, вражаючи корисні бактерії. Вони сильно навантажують печінку, як і алкоголь.

Чи можна пити алкоголь з антибіотиками, які препарати не варто змішувати з алкоголем

Що буде, якщо випити алкоголь з антибіотиками? По-перше, як і говорилося раніше, буде дуже сильне навантаження на печінку. Сам по собі алкоголь особливо не шкідливий, навіть корисний для організму в помірних кількостях, і печінці особливо не нашкодить, але в поєднанні з лікарськими засобами це може сильно нашкодити організму. Алкоголь також може нівелювати або звести до мінімуму на користь від прийому препаратів.

Немає таких антибіотиків, при лікуванні якими можна випивати алкоголь. Однак є джерела, які стверджують, що деякі лікарські засоби все ж таки допускають поєднання з алкоголем, але краще цього не робити, щоб не нашкодити організму.

Список ліків, з якими категорично не можна змішувати алкоголь, інакше передбачити наслідки буде дуже важко, і які негативні наслідки можу бути про змішування з етанолом:

  • група тетрациклінів (думки фахівців про цю групу розділилися, хтось вважає, що етанол нейтралізує препарати, а хтось збільшується навантаження на печінку);
  • група левоміцетинів;
  • група лінкозамідів (страждають ЦНС з печінкою);
  • група аміноглікозидів (не поєднується з іншими препаратами, а з алкогольними напоями тим більше);
  • група цефалокопінів (серйозна інтоксикація при одночасному прийомі зі спиртним);
  • група макролідів (сильно токсичні разом з алкоголем, що негативно впливають на мозок з печінкою).

Основна причина згубного впливу – це гепатоксична дія препаратів, кілька назв відомих медикаментів, які категорично не можна змішувати з алкоголем:

  • флуклоксацилін;
  • амоксицилін;
  • сульфаметоксазол;
  • гатифлоксацин;
  • еритроміцин;
  • метронідазол.

Є також згубні ліки, вплив яких, у парі зі спиртовмісними рідинами спірна, тому необхідна консультація фахівця про це:

  • пеніцилін;
  • ванкоміцин;
  • рифаміцин;
  • геліоміцин.

Коли можна пити алкоголь

Слід дочекатися мінімум двох-трьох днів після закінчення прийому медикаментів, краще тиждень. Для людей, які страждають на хвороби печінки та шлунка, необхідно буде почекати два тижні.

Що буде, якщо випити алкоголь з антибіотиками

Чому таки не можна пити алкоголь з антибіотиками, і що при цьому відбудеться? Варто очікувати на зниження інтенсивності або повну відсутність дії препарату, сильний негативний вплив на печінку та шлунок, сонливість, нудоту, головний біль, порушення серцевого ритму, розлад концентрації.

Що робити, щоб уникнути негативних ефектів

Звичайно, найкраще просто потерпіти і не пити, проте трапляються випадки, що це необхідно, або хвороба взяла зненацька. При такому розвитку подій обов’язково потрібно проконсультуватися з фахівцем на тему поєднання алкоголю та антибіотиків, випити дуже мало алкоголю, а якщо категорично заборонено змішувати антибіотики та алкоголь, то, звичайно ж, на жаль, відмовитися від розпивання спиртних напоїв. Можна також почекати два-три дні після прийому ліків перед тим, як випити спиртне, але в жодному разі не переривати курс антибіотиків, тому що лікування не матиме свого ефекту, і його потрібно буде починати заново, а це марнування часу, грошей, нервів та здоров’я.

Якщо таки випити алкоголь з антибіотиками

Тут не факт, що відразу стане погано, але цілком може необхідно стежити за станом і самопочуттям. Викликати медичну допомогу, але якщо гострих реакцій немає, варто самостійно примусово очистити шлунок, прийняти енертосорбент (активоване вугілля, наприклад), пити багато води. Повідомити про інцидент лікаря із зазначенням тимчасових проміжків, у яких було прийнято алкоголь і очищений шлунок.

З чим ще конфліктують антибіотики

Антибіотики погано поєднуються з іншими антибіотиками, тому не можна підбирати курс препаратів самостійно, це повинен робити лікар, він підбере ліки, які не нівелюватимуть один одного, або один медикамент заглушатиме інший, або зовсім відбудеться інтоксикація через не поєднуваність препаратів. Також не варто антибіотик запивати чаєм та кавою, оскільки є ймовірність відсутності дії через випадання осадів, цитрусовими соками, особливо грейпфрутовим, через велику ймовірність алергічної реакції. Та й взагалі змішувати з іншими продуктами чи розгризати (це стосується тих, які за інструкцією треба запивати чи розсмоктувати).