Болі при місячних — що викликає і як лікувати дисменорею

Дата публікації:
Болі при місячних — що викликає і як лікувати дисменорею

Менструація – це фізіологічний процес, що характеризується відторгненням слизової оболонки матки, виділенням крові із статевих шляхів. Може супроводжуватися нудотою, блюванням, запамороченням, загальною слабкістю, ознобом, послабленням випорожнень, набряками, втратами свідомості, дискомфортом у серці, парестезіями («поколювання», «бігання мурашок») у кінцівках.

Згідно зі статистичними даними, 80-90% жінок відчувають біль різної інтенсивності при місячних (альгодисменорея або дисменорея). 5-10% змушені брати відгул на роботі або оформляти аркуш непрацездатності. Перші симптоми пацієнтки відзначають у підлітковому віці.

Ймовірні причини: аномалії розвитку та розташування органів малого тазу, гормональні порушення, запальні та інфекційні захворювання, попередні аборти або тяжкі та затяжні пологи. Лікування передбачає призначення знеболюючих препаратів при менструації, нестероїдних протизапальних засобів (НВПС), комбінованих анальгетиків, спазмолітиків, фізіотерапевтичних процедур.

Причини болю у животі при місячних

У гінекологічній практиці виділяють первинну та вторинну дисменорею.

Провокуючі фактори больового синдрому при первинній формі захворювання:

  • Механічні. Це патологічні стани, що перешкоджають нормальному відтоку крові через статеві шляхи: вроджені та набуті вади розвитку та розташування органів малого тазу, атрезія шийки матки.
  • Ендокринні. Зміна гормонального фону, надлишковий синтез та повільний розпад простагландинів (відповідають за розвиток локального запалення).
  • Нейропсихогенні. Зниження больового порогу, неприйняття жіночої сутності, заперечення важливості материнства та норм сексуальної поведінки.
  • Конституційні. Недорозвинення м’язового шару чи гіпоплазія (маленькі розміри) матки, що знижує можливості розтягування органу під час менструацій. Це призводить до підвищеного подразнення нервових волокон та больового синдрому.

Причини вторинної дисменореї:

  • Запальні та інфекційні процеси в малому тазі (ендо- та/або міометрит, аднексит, цервіцит, оофорит, спайкова хвороба, сальпінгіт).
  • Тривалі та складні пологи в анамнезі.
  • Аборти за медичними чи життєвими показаннями.
  • Травматичні ушкодження (вишкрібання шийки матки, біопсія, оперативні втручання).
  • Доброякісні та злоякісні новоутворення (міома, фіброма, міосаркома).
  • Прийом лікарських засобів (цитостатики, левотироксин, метотрексат).
  • Встановлення внутрішньоматкової спіралі.
  • Аденоміоз, ендометріоз (міграція клітин ендометрію до інших органів).
  • Варикозне розширення вен малого тазу (підвищена чи надмірна маса тіла, низька фізична активність, варикозна хвороба, цироз печінки, тяжка серцева недостатність).

Причину захворювання встановлює лікар після консультації та отримання даних лабораторних та інструментальних методів дослідження.

Лікування дисменореї

Медикаментозна терапія болю при місячних:

  • НПЗЗ. Представники групи: Ібупрофен, Парацетамол, Кеторолак, Анальгін, Німесулід. Пригнічують вироблення простагландинів, що купірує запалення та больовий синдром. Лікарі рекомендують розпочинати прийом лікарських препаратів за 2-4 дні до передбачуваної менструації, припиняти – через 2-4 дні після місячних.
  • Спазмолітики. Представники: Дротоверін, Но-Шпа, Спазматон. Знижують тонус м’язів і усувають спазм, що посилює біль. Внутрішньовенне введення призводить до зниження артеріального тиску. Призначають у активний період місячних. Для профілактики нападів не підходять.
  • Комбіновані аналгетики. Поєднання НПЗЗ та спазмолітика. Показані для усунення вираженого і тривалого больового синдрому. Таблетки від болю в животі при місячних призначає лікар строго за показаннями. Терапію доповнюють антигістамінними (димедрол, фенкарол, лоратадин) та заспокійливими засобами (настій глоду, таблетки валеріани).
  • Гормональні препарати Містять етинілестрадіол та левоноргестерол (Джаз, Ярина, Лібератті). Тільки після консультації гінеколога. Самостійний прийом заборонено. Неправильне або неадекватне лікування гормонами призводить до масивного тромбозу, мігрені, невиношування вагітності, труднощів із зачаттям дитини.
  • Фізіотерапевтичні процедури. Доведений ефект мають голкорефлексотерапія та електрофорез з бромідом натрію, сульфатом магнію або місцевими анестетиками (новокаїн, лідокаїн, тримекаїн). Може доповнюватися ультразвуком, короткохвильовою діатермією чи діадинамічними струмами. Термін призначення – за 3-5 днів до менструації.

Діючий знеболюючий засіб при місячних – фізична активність. Лікарі рекомендують заняття йогою, катання велосипедом. Плавання в басейні розслаблює м’язи малого тазу, зменшуючи чи усуваючи больовий синдром. Заборонено тяжкі навантаження.

У їжі слід утриматися від жирної, смаженої та копченої їжі. До раціону потрібно включити продукти, багаті рослинними волокнами, клітковиною, вітамінами (C, E, B1, B2, B6, фолієва кислота), мікроелементами (кальцій, магній), омега-3-поліненасиченими жирними кислотами. Це тверді сири, морепродукти, червона риба, волоські горіхи, свіжі овочі та фрукти, крупи (булгур, гречана та вівсяна каша), нежирні сорти м’яса (птах).

По можливості перед менструацією рекомендують відмовитися від шкідливих звичок (вживання алкоголю, куріння тютюну), міцного чаю та кави, продуктів, що викликають бродіння в кишечнику (випікання, білий хліб, солодощі, газовані напої, капуста, бобові, макарони з м’яких сортів пшениці). В осінньо-зимовий період фахівці радять приймати вітамінні добавки, риб’ячий жир.

Профілактика передбачає дотримання режиму праці та відпочинку, повноцінний здоровий сон (не менше 8 годин на добу), уникнення стресових ситуацій та переохолоджень, нормалізацію маси тіла, достатню фізичну активність у неприступний період.